Orjinal / OEM / Alternatif Yedek Parça Nedir?

Gaz motorlarında ve diğer tüm motorlarda kullanılan tüm yedek parçalar belli bir kod sistemi ile üretilir. Üretici marka tüm motoru tek bir fabrikada bir elden çıkartmak yerine uygun fiyata bir çok parçayı bir çok farklı bir yere yaptırabilir veya halihazırda üretimde olan bir parçayı motoruna dahil edebilir. Bu sebepten orjinal/oem/alternatif farkı ve bir çok farklı marka motorların ortak kullanabildiği parçalar olması durumu ortaya çıkar.

ORİJİNAL ve OEM Nedir?

Motor Üretici Marka örneğin MWM bir motorunu üretirken Bosch marka bir parça kullanmaya karar verir ve Bosch firmasıyla anlaşarak mwm markalı şekilde Bosch firmasına parçayı -fason olarak- ürettirir. Motoru alıp kullanırken o parça arızalandığında, yeni parça alırken MWM markalısını alırsanız Orjinal, Bosch markalısını alırsanız OEM dir.

Bir başka durumda MWM motoru tasarlanmış bir parçasını kendi üreteceğinden daha ucuza mal eden Bosch firmasına ürettirdiğinde Bosch firması yedek parça olarak kendi markasıyla da aynı parçayı üretebilir. Bu durumda yine MWM markalı ürün Orjinal, Bosch Markalı ürün OEM olur.

Bir farklı durumda ise MWM markası Bosch ‘un bir motor parçasının beğenir ve model olarak satın alır ve kendi üretip kendi motorunda kullanmaya başlar. Hem yedek parça olarak, hem de motor üretimi için kendi ürettiği bu yedek parçanın asıl modelleyicisi ve üretici olan Bosch bu ürünü üretmeye devam eder. Bu durumda da MWM markalı parça Orjinal parçadır. Bosch markalı parça OEM dir.

Bir parçaya OEM diyebilmek için, Orjinal parça ile arasında performans açısından bir fark olmaması gerekmektedir.

 

Alternatif Parça Nedir?

Yaygın kullanılan bir motor yedek parçasının 3. taraf üreticiler tarafından modeli çıkarılıp üretilmesi şeklinde tanımlanabilir. Motora uyumluluğu ve kullanım kalitesi üreticisine göre değişkenlik gösterebilir.

Fakat istisna bir kaç durum daha vardır. A markası motor B markası yedek parça üreticisinden parça alır veya ürettirir. Aynı parçayı C markası da kendi motorunda kullanmak için almıştır. Ve kendi de üretim yapıyordur. Bu durumda A markasına göre A markalı parça orjinal, B markalı parça OEM ve C markalı parça ise Alternatif olarak görülecektir. C markasına göre bakarsak yine aynı şekilde B markası OEM ve A markası da Alternatif olarak gözükecektir. Aslında bu durumdaki 3 parçanın bir farkı yoktur.

Alternatif yedek parça alırken parçanın minimum kalite ve performans standartlarını sağladığından emin olunmalıdır.

Bir motor parçasının OEM ve alternatif ürünleri Motor parçasının referans numarasından bulunur.

 

Gerek orijinal yedek parça tedariğinde gerekse güvenilir OEM ve yüksek kaliteli Alternatif Parça tedariğinde IGGNITA güvenilir çözüm ortağınızdır. Yedek parça ihtiyacınız için şimdi bizimle irtibata geçin.